КПТ для клієнтів (довідка)

КПТ є наразі дуже популярною модальністю психологічної терапії, тому розкажу трішки про її ефективність, зокрема, про лікування розладів адиктивного спектру та розладів харчування. У моїй клінічній практиці ця проблематика займає левину долю.


1. КПТ у лікуванні шизофренії

Хоча фармакотерапія є лікарським лікуванням шизофренії, необхідна додаткова терапія, позаяк антипсихотичні препарати можуть бути недостатньо ефективними (Stahl, 1999), а нонкомплаєнс пацієнта є загальною проблемою (Ratakonda, Miller, Gorman, & Sharif, 1997). Бушар, Валлієр, Рой та Мазіаде (1996) розглянули 15 ранніх досліджень про когнітивні та поведінкові втручання при маренні та галюцинації. Встановлено, що КПТ призвело до значного зменшення цих симптомів. Ректор і Бек (2001) … прийшли до висновку, що регулярне лікування (фармакотерапія та лікування випадків) у поєднанні з КПТ  призвело до значного зменшення симптоматики, загальних, негативних та позитивних симптомів.

Пацієнти, які отримували лише повсякденний догляд, мали набагато менші результати. Альтернативні психосоціальні втручання – підтримуюча терапія або емоційна підтрика надають посередні результати.

Гулд, Муссер, Болтон, Майз і Гофф (2001), використовуючи результати семи контрольованих досліджень КПТ для шизофренії, провели метааналіз про вплив КПТ на психотичні симптоми. Втручання складалося з цілеспрямованих стратегій КПТ для модифікації спотворених переконань пацієнтів в складі марень та галюцинацій, для зменшення негативних наслідків цих симптомів для їх повсякденного функціонування. Вони виявили значний ефект зменшення психотичних симптомів після лікування (5 досліджень з 7). Решта два дослідження виявили незначне зниження психотичних симптомів.

Ректор і Бек (2001) встановили зменшення частоти симптомів та страждань, пов’язаних з маренням та галюцинаціями у довгостроковій катамнестичній перспективі (5 досліджень). Аналогічним чином були знайдені великі розміри ефектів для зміни величини негативних симптомів при 9-місячному спостереженні в трьох дослідженнях.

Величина ефекту при застосуванні КПТ залишалася великою у катамнестичному спостереженні Гулда та ін. (2001): довгострокові результати, досягнуті пацієнтами, які отримували КПТ, підтримувалися та навіть збільшувались.

Джерело: Andrew C. Butler, Jason E. Chapman, Evan M. Forman, Aaron T. Beck. The empirical status of cognitive-behavioral therapy: A review of meta-analyses / Clinical Psychology Review.- 26 (2006), p. 26

2. Використання КПТ в наркології

Невеличкий пост про Психосоціальний супровід адиктів, у якому наведено довідкову інформацію щодо сучасних, станом на 25.02.2018, загальновизнаних методів психосоціального супроводу адиктів.


3. КПТ при переїданні

Доведено, що КПТ є ефективною у лікування нервової булімії та розладів переїдання.

…цей тип лікування вимагає щонайменше 6 місяців щотижневих сеансів … Якщо ви страждаєте від певного розладу харчування і хочете отримати лікування, проте маєте замало часу для терапії, то КПТ коротка, обмежена за часом програма може бути для вас корисною.

Джерело: W. Stewart Agras, Robin F. Apple. Overcoming Your Eating Disorder. A Cognitive-Behavioral Therapy Approach for Bulimia Nervosa and Binge-Eating Disorder. Guided Self-HelpWorkbook. By Oxford University Press, Inc., 2008, стор. 6.

Позначки:

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.