Психосоціальний супровід адиктів (довідка)

В цьому розділі наведено довідкову інформацію щодо загальновизнаних методів психосоціального супроводу адиктів (психотерапія, консультування, реабілітація тощо).

Використання КПТ у лікуванні наркозалежності

За даними NIDA (National Institute on Drug Abuse, Національний інститут США по боротьбі зі зловживанням наркотичними засобами) станом на лютий 2018 року не існує специфічної фармакотерапії (ліків, схвалених  Food and Drug Administration, FDA – Управлінням з санітарного нагляду за якістю харчових продуктів та медикаментів США) для лікування адикції, зумовленої зловживанням синтетичних катінонів.

Нагадаємо, що специфічна фармакотерапія (лікарські препарати) існує, наприклад, для лікування алкоголізму (Disulfiram) та наркоманії, викликаної пристрастю до опіатів (Naltrexon). Крім того, науковці намагаються створити щеплення від наркозалежності на основі імунних препаратів (див. Anti-Drug Vaccine Animation).

Тому не випадково, що на ряду із неспецифічною (загальною, таку, що використовується завжди) фармакотерапією, NIDA,  NIH (Національний інститут здоров’я США) та HHS  (U.S. Department of Health and Human Services, Міністерство охорони здоров’я та соціальних служб США) у якості лікування наркозалежності від синтетичних катінонів* пропонує методи поведінкової терапії, зокрема:

  1. власне когнітивно-поведінкова терапія (cognitive behavioural therapy, CBT)
  2. управління непередбаченими ситуаціями (contingency management, CM) –  вид поведінкової терапії, заснований на мотиваційних стимулах
  3. терапія збільшення мотивації (motivational enhancement therapy, MET) – різновид мотиваційного інтерв’ювання (motivational interviewing, MI)
  4. поведінкові методи лікування підлітків (наприклад, Teen сognitive behavioral therapy, Cognitive behavioral therapy for adolescents та ін.)
* – синтетичні катінони або MDPV (3,4-methylenedioxypyrovalerone, вимовляється: “метилендіаксипіроволерон”),  відомі в Україні як “солі для ван”, належать до “нових психоактивних речовин” (new psychoactive substances, NPS), хімічно схожі, є дешевими замінниками та впливають на людський мозок подібно до психостимуляторів на кшталт амфетаміну, кокаїну та MDMA (Molly, Ecstasy).
Більше інформації про MDPV
R.K.McHugh, B.A.Hearon, M.W.Otto. КПТ для розладів від психоактивних речовин (2010)

Доказові методи лікування та реабілітації залежності

Методи лікування та послуги в США на основі поведінкового підходу

SAMHSA*  працює над створенням системи “поведінкової системи охорони здоров’я”, яка дає можливість американцям знайти ефективні методи лікування та послуги…

*- SAMHSA – Адміністрація з питань зловживань наркотиками і психічного здоров’я (Substance Abuse and Mental Health Services Administration, SAMHSA) є відділенням Міністерства охорони здоров’я та соціальних служб США (United States Department of Health and Human Services, HHS).

Однією з поширених орієнтацій психотерапії адикції є когнітивно-поведінкова терапія (КПТ)…  , яка допомагає людям, що лікують адикцію, шукати власні рішення проблем, звертаючись до поведінки, думок і почуттів за систематичними цільовими стратегіями.

Важливо розуміти, що навіть у межах КПТ… існує велика різноманітність, і більшість клініцистів залучають її техніки та стратегії … під час консультування або психотерапії адиктів…

Наприклад, короткострокова цілеспрямована стратегія (техніка), яка викорисовується безпосередньо або як частина більш широкого курсу консультування – терапія збільшення мотивації (motivational enhancement therapy, MET), заснована на принципах мотиваційної психології і призначена для вироблення швидких, внутрішньо мотивованих змін… є допомогою у мобілізації власних ресурсів людини для створення власної ж мотивації зменшення споживання наркотиків.

Індивідуальне та групове консультування, медикаментозне лікування та допоміжні послуги – це доказові процедури, що мають позитивні результати, які засвідчено за допомогою високоякісних досліджень. Так, SAMHSA фінансує Національний реєстр програм та практик на основі доказів (National Registry of Evidence-based Programs and Practices, NREPP).

Підтримувальні послуги є критичними компонентами системи поведінкової системи охорони здоров’я та можуть допомогти людям досягти цілей лікування. Підтримувальні послуги приймають різноманітні форми координації та забезпечення: житлом, працею, освітою та іншими підтримками. Ці види послуг підтримують цілі інтеграції адикта до громади, його соціальній інтеграції.

Важливою опцією підтримуючих послуг є підтримка відновлення. У поєднанні з традиційними методами лікування – фармакотерапією (Medication-Assisted Treatment, MAT, лікування за допомогою медикаментів), служба підтримки відновлення дозволяє адикту відновлювати життя паралельно з контролем симптомів  та групою підтримки.

Більше про метадон, налтрексон, бупренорфін
Більше про NREPP
Більше про доказові методи лікування та реабілітації адиктів в США