Волонтерам

У всіх розвинутих країнах світу одним із провідних напрямків соціальної роботи в суспільстві є залучення громадян до вирішення різноманітних соціальних проблем спільноти на засадах волонтерства. Зміни у соціумі та у якості життя громадян можливі, не в останню чергу, якщо самі громадяни прикладуть до цього зусилля. Самоорганізація, допомога, альтруізм, почуття жалю, співпереживання та жертовність – такі епітети спадають на думку, коли починаємо говорити про волонтерів.

Хто ж такі волонтери?
Волонтери – це громадяни з альтруістичною мотивацією, представники різних вікових категорій, які за власним бажанням залюбки віддають свій вільний час для когось, хто потребує. Бути волонтером означає присвячувати свій час та енергію на служіння іншим без жодного примусу і не чекати нічого навзаєм.
Для декого волонтерство є власним свідомими вибором і з часом людина розуміє, що – це її покликання, а ще, іноді трапляється – випадковим заняттям, а через це – терміновим, несвідомими, але корисним досвідом, який назавжди відокремлює людину від волонтерства. Волонтерів завжди бракує, їх не може бути багато – бо тоді добрими ділами світ переповниться, незадоволені потреби зникнуть і … Але такого сценарію, схоже, нам не побачити – завжди є кому допомагати, аби лиш зрозуміти, хто потребує твоєї допомоги…

Бути волонтером означає почути ІНШОГО, зрозуміти його потребу та спробувати її втамувати. Волонтерський рух — це доброчинна діяльність, яка здійснюється громадянами на засадах неприбуткової діяльності, без заробітної плати, а іноді – за свій кошт… От чому волонтерська діяльність – саме доброчинний прояв милосердя. Держава, в наслідок своєї природної обмеженості, надає широкий спектр можливостей для задоволення потреби (волевиявлення) людини бути волонтером: соціальна, правова сфери, медична та паліативна допомога тощо.

Участь волонтерів у діяльності ГО дає можливість їм з однієї сторони самореалізуватися, а з іншого боку – відчути себе причетними до участі у справах громади, суспільства загалом.
Чому люди зголошуються бути волонтерами і що спонукає їх до цього? Що вони знаходять у цій діяльності? Що є рушійною силою цього процесу? Можливо, це альтруїстична мотивація людини. Мотивація, яка базується на усвідомленні людиною своєї потреби.
Того, що не можна постійно ігнорувати чужі проблеми, які існують в суспільстві і що ці проблеми необхідно вирішувати починаючи з себе. Це підштовхує особу до діяльності та виконання нею певного роду заходів відповідно до потреб суспільства. Мотивована людина готова до дій, які задовільняють її особисті потреби та потреби суспільства.
Часто в якості мотивації для волонтерської діяльності виступає потреба у спілкуванні з іншими людьми і бажання надати їм допомогу, яку вони потребують. Але самим це дуже складно, тому волонтери об’єднуються у асоціації (товариства) і спільно діють заради покращення якості життя цілого суспільства у тій чи іншій галузі. Волонтаріят до того ж відповідає потребі бути членом групи, цінностям і цілям яким волонтер може повністю відповідати. Волонтери діють в добре організованій команді і тому є спроможні задовольнити потреби певної групи ризику громади.