Домівка

І спочив та й умер Авраам у старощах добрих, старий і нажившись. І він прилучився до своєї рідні.
Буття 25, 8

Треба зазначити, що жалість, співчуття, милосерді, жертовність – у будь якому випадку, – це виключно людська прикмета, а, радше, іпостась, яка тваринам аж ніяк не притаманна. Радше за все, що це наше єство, серцевина, “сіль” людини. Можливо тому, вислів про серце, що “щемить” від жалю, таки має рацію?
До того ж, їх у нас дуже багато – людей нужденних, що животіють у злиднях важкої хвороби, очікуючих милості, милосердя, жалості,  наших добрих справ, наприклад, онкохворі, що проводять свої останні дні, знедоленими і немічними, часто-густо без необхідних препаратів знеболення і своєчасно оформленої пенсії по інвалідності тощо.

Громадська організація “Елеос”, створена нами на основі ідеї про те, що опіка невиліковно хворих може стати гуманнішою, ефективнішою та кориснішою, а може, навіть, гідною наслідування державними установами.

Сьогодні сучасні погляди на контингент паліативних хворих, виокремлюють декілька потужних категорій населення, включно із дітьми. Наприклад, White Paper on standards and norms for hospice and palliative care in Europe на підставі Керівництва по розвитку служб паліативної допомоги дітям, підготовленого Асоціацією дитячої паліативної допомоги та Королівською колегією педіатрів і здоров’я дітей у Великобританії *, наголошують щонайменше на 4 групах дітей – паліативних хворих, зокрема:

  • Група 1: Загрозливі для життя захворювання, при яких радикальне лікування може бути здійснено, але часто не дає результатів. Використання служби паліативної допомоги може знадобитися паралельно із спробами радикального лікування та/або при його невдачі.
  • Група 2: Стани, при яких передчасна смерть неминуча, але тривале інтенсивне лікування може збільшити тривалість життя дитини і дозволить зберегти його активність, наприклад, муковісцидоз.
  • Група 3: Прогресуючі інкурабельні стани, що зазвичай тривають багато років, коли можливе проведення лише паліативної терапії, наприклад, хвороба Баттена (нейронний воскоподібний ліпофусциноз/хвороба Тея­ Сакса) або м’язова дистрофія.
  • Група 4: Безповоротні/невиліковні, але не прогресуючі стани, що обумовлюють важку інвалідизацію дитини, схильність до частих ускладнень і можливість передчасної смерті. Прикладами можуть служити важкий церебральний параліч; множинні тяжкі інвалідизуючі наслідки крововиливів в головний або спинний мозок.

* – Association for Children’s Palliative Care (ACT), Royal College of Paediatrics and Child Health. A guide to the development of children’s palliative care services. Bristol, London: ACT, 1997

ГО “ЕЛЕОС”  запрошує усіх небайдужих до чужого болю і страждань до співпраці. Прикладімо ж, панове, до чужого болю наших з Вами ліків – милосердя та професіоналізм!

Багато хворих людей потребують наших зусиль душевного ґатунку, аби спочити як той Авраам з книги Буття (див. епіграф). Можливо саме тому, чи не усі учасники проекту від його початку зголосилися на доброчинну участь.

Оцей життєвий контекст, наша з вами добра воля та милосердя учасників проекту від його початку – подають нам надію та плекають наші сподівання щодо вдалої та доброї долі нашого малюка доброчинності, нашого ЕЛЕОСа, нашої громадської організації.

Шануймося, панове!!!

З повагою, Жогно Юрій, Голова “ЕЛЕОС”.

серпень 2012 р.